Kurnosianki

Pomysł, aby w Kurnosie powstał zespół ludowy pojawił się w latach 60. Pomysłodawczynią była Zofia Rudzka, współzałożycielka grupy. Zespół wyłonił się z Koła Gospodyń Wiejskich – to tutaj założycielka zespołu przekonywała pozostałe panie, by zaangażowały się w muzyczne przedsięwzięcie.

Pani Matylda Żabierek przejęła funkcję liderki zespołu po mamie; kieruje nim do dziś. Kurnosianki w swoich szeregach zgromadziły miłośniczki tradycji i śpiewu. W Gminie Bełchatów swoim repertuarem urozmaicają większość uroczystości oficjalnych.

W 2012 r. Kurnosianki wzięły udział w projekcie „Zespół ludowy Kurnosianki - nie tylko śpiewamy”, którego dofinansowanie przyczyniło się do propagowania tradycji lokalnych i ludowych w Gminie Bełchatów. W ramach zadania odbył się także Festyn w Kurnosie Drugim, podczas którego Panie mogły się zaprezentować w nowych strojach.

Kurnosianki występują dla lokalnej i ogólnopolskiej publiczności już 50 lat. Uczestniczyły w wielu edycjach Wojewódzkiego Przeglądu Kapel Ludowych, Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, śpiewają na Dożynkach Powiatowych oraz Gminnych.